Рольові ігри з навчанням №2

Ігри з навчанням
 Сюжетно ргольові ігри "Поїзд", "Подорож"
 (для дітей 3-5 років на основі матеріалу 
по ознайомленню із залізницею. )
   Дошкільне дитинство - невеликий відрізок в житті людини. Але за цей час дитина набуває значно більше, ніж за все подальше життя. "Програма" дошкільного дитинства  величезна: оволодіння промовою, мисленням, формування взаємовідносин з людьми, первинних навичок планування своєї діяльності і майбутнього життя.
    Дітей у дошкільному віці привертають знаряддя і предмети праці дорослих, їх діяльність. Дитина із задоволенням возиться з великою лопатою, якою двірник згрібає сніг на ділянці дитячого садка; він просить у тесляра справжній інструмент, щоб тільки потримати його в руках. А яке величезне задоволення доставляє йому можливість доторкнутися до керма автомобіля і покрутити його! Це бажання дитини робити те, що роблять дорослі, і діяти тими ж знаряддями праці, якими працюють дорослі, і є свідчення прагнення дитини жити спільної з дорослими життям, брати участь в їх роботі.
      У чому ж може здійснити це своє прагнення малюк? У рольовій грі. Саме у рольовій грі дитина в особливих, створюваних ним самим ігрових умовах, самостійно відтворює громадські та трудові функції дорослих. Рольова гра дошкільника - своєрідна форма участі їх у життя дорослих.
    Дуже важливо, які саме сторони життя відтворюють діти у своїх іграх. Наслідуючи трудової діяльності та взаємин дорослих людей, дитина переймається їх почуттями, змістом їх праці, засвоює закони суспільства, в якому він живе.
      Сюжети ігор надзвичайно різноманітні. Вони залежать від епохи, в якій живуть діти, побуту сім'ї, географічних і виробничих умов, їх оточуючих. Стара добра гра в дочки - матері в наші дні трансформувалася в гру з лялькою Барбі, у якій з щирою безпосередністю представлена вся шкала цінностей, присутніх у дорослому світі у більш закамуфльованому вигляді. Гри у війну не одна сотня років, і вона цілком може бути зарахована до "ігровим универсалиям". Конкретний зміст цієї гри - хто з ким воює, якою зброєю і як організовуються ігрові дії - цілком визначається історичним моментом. Сьогодні наші діти грають не в "червоних" і "білих", а в "спецназ" та "терористів". Гра - стара, образ війни - новий. Самостійно діти вибирають для гри ті повсякденні сюжети або ті заняття дорослих, які сприймаються ними як невід'ємна частина навколишнього світу, які найбільш цікаві та насичені з погляду людських стосунків. Вихованці дитячого садка, чиї батьки працюють на белазі, з захопленням грають з машинками, зводять з конструкторів цеху заводу, маркети з продажу автомобілів. Діти, воспитывающиеся в сім'ях нафтовиків, вільно володіють термінами "свердловина", "качалка", "підйомник"; вміють грати з макетами нафтових свердловин і включають їх у сюжети ролевих ігор.
     Але в нашій педагогічній діяльності важливо не тільки, у що діти грають, але і як грають. Поясню це на прикладі. Дитина їде верхом на конячці. Сам він перетворився в наїзника, а конячку зображує звичайна гімнастична палиця. Він весело грає, скаче на паличці, поганяючи її прутиком. Але от дитині набридло скакати, він кидає палицю і біжить до іншого увлекшему його предмету. І інша дитина, що грає в ту ж гру, під'їжджає до кута кімнати, ставить свою "конячку", йде в інший кут, бере там відерце, підходить до "конячці" і, підставляючи відерце до її "голові", говорить: "На, пий, попрацювала, тепер попий". Після того, як паличка конячка "попила", хлопчик кладе перед нею кубик, що зображає сіно, погладжує "конячку" і йде від неї зі словами: "Ти відпочинь, а я піду на роботу". У цій грі, подібної за сюжетом з попередньою, істотно важливо те, що дитина висловив турботу про коня, нагодував і напоїв її, не кинув, а поставив її на місце, тобто подбав. Обидва хлопчика, взявши на себе роль наїзника, відобразили в грі ставлення його до коня: у першому випадку - байдуже, у другому - дбайливе.
     Багаторічний досвід роботи в дошкільних закладах дозволяє нам зробити висновок: гра по - різному впливає на виховання дитини залежно від того, що саме, які риси поведінки людей відображаються в ній. Важливо, щоб дитина відображає в грі то, що ми хочемо побачити згодом і в його власній поведінці. Доброзичливе ставлення до людей, взаємна допомога, правдивість, чесність, повага до старших, любов до праці - все це повинно бути виховані у дитини в правильно організованій грі.
У молодшому дошкільному віці дитина відтворює дії дорослих з предметами, потім відносини між людьми. Нарешті, дитина старшого дошкільного віку в грі "схоплює" суспільну сутність діяльності дорослих. У цьому виражається все більш глибоке знайомство з життям оточуючих його дорослих людей. Гра через своє утримання виводить дитину за межі вузько сімейного кола.
Наслідуючи дорослих, дитина практично відтворює ті відносини, які він спостерігає. Разом з цим, він сам проймається відповідним ставленням до інших людей. Якщо дитина в грі жорстоко поводиться зі своєю лялькою, грубо розмовляє з пасажирами", яких він "транспортує", не узгоджує своїх дій з іншими гравцями, не поступається іншим дітям іграшку, недбало ставиться до своїх іграшок, то у дитини утворюються спочатку погані звички, а потім з'являються негативні риси характеру: егоїзм, неохайність, упертість. 

Навпаки, якщо в грі дитина ласкавий зі своєю лялькою, завжди прибирає іграшки, виконує взяті на себе в грі обов'язки і підпорядковується ігровим правилами, то у такої дитини в грі розвивається бережливе ставлення до речей, працьовитість, дисциплінованість, товариськість та інші цінні якості. Ось чому далеко не байдуже, у що і як грають діти. Дорослим важливо пам'ятати і про те, що втручання в дитячу гру вимагає великого такту. Робити це слід тільки в тих випадках, коли гра представляється небажаним, шкідливою у виховному відношенні, або у тих випадках, коли дитина вичерпав свої можливості, багато разів повторює одні і ті ж дії, і гра починає набридати йому.
Рольова гра - дуже потужний засіб соціалізації особистості дошкільника. Але те, наскільки вона буде багатою і різноманітною, і як багато складних життєвих колізій подолають наші вихованці, граючи, - у значній мірі залежить від нас, педагогів дошкільного закладу. Недарма ж кращі менеджери світу вдаються до аналогам сюжетно - рольової гри, по-дорослому іменованої ними "діловий".

Гра 1. Сюжетно-рольова гра "Подорож".
Мета: Навчання дітей реалізації ігрового задуму.
Обладнання: Будівельний матеріал, ляльки, іграшки-тварини, предмети-заступники.
Підготовка до гри:. Спостереження на прогулянці за залізничним транспортом, екскурсія на вокзал. Читання віршів про залізничному транспорті.
Ігрові ролі: Машиніст, пасажир.
Хід гри: Вихователь може використовувати різні варіанти гри в залежності від того, на що спрямовані ігрові дії.

1-й варіант. Ігрові дії вихователя спрямовані на дітей.

Вихователь починає гру. Зараз буду будувати щось дуже цікаве. 
Хто хоче мені допомагати? Принесіть мені, будь ласка, великі куби (модулі), ось ці великі кола. Молодці, спасибі! 
А тепер принесіть мені, будь ласка, багато стільців, вони теж стануть у нагоді. Здається, все готово, можна починати будувати. Знаєте, що я хочу вам побудувати? Поїзд. Такий великий: З колесами, з кабіною. Побудую поїзд і буду катати моїх хлопців. Хочете, щоб я вас покатала на поїзді?" Вихователь будує поїзд і коментує свої дії. "Спочатку побудую кабіну машиніста (бере стільці). Кабіна готова. Тепер зроблю кермо, буду керувати. Поїзд поїде, пощастить Сашу, Марину, Вадика: Буду робити вагончики. Поставлю стільчики ось так, щоб дітям було зручно сидіти, вагончиків зроблю багато, щоб всі діти вмістилися. Залишилося тільки приставити колеса. Все, поїзд готовий. Ну-ка, сідайте мої хороші, в машину, зараз поїдемо. Це місце для Каті. А це для Петі:Всі сіли зручно? Можна заводити машину? Чик-чик, ввімкнула мотор. А знаєте, куди я вас зараз повезу? В магазин за іграшками. Поїхали. Тсс-ш-ш! Зупинка. Приїхали в магазин. Зараз я відкрию двері. Виходьте. Ось магазин (вихователь показує на шафу з іграшками, які заздалегідь незвично розставлені і одягнені: у кого-то прив'язаний бант, у кого комірець, спідничка нова тощо) Багато в магазині іграшок. Вони вам подобаються? Давайте будемо купувати іграшки. Зайчика куплю Ванюше. А тобі, Олю, яку іграшку купити? Ну, ось, здається, всім купили іграшки. Хороші іграшки я вам купила? Всім подобаються? Тоді сідайте в машину, поїдемо назад, в групу. Поїхали:"
По дорозі педагог робить зупинку, купує в магазині "Пляшку лимонаду, пригощає дітей, стаканчик пропонує зробити з кулачка. Показує, як можна пити з такого стаканчика. "У кого є такі ж стаканчики? Підставляйте. Буду наливати вам лимонад. Хто ще хоче лимонаду? (Тим, хто відмовляється пити з стаканчика, дає іграшкову чашку). Всі попили? Тепер давайте пригостимо лимонадом іграшки. Хто попив, може сідати в поїзд. Всі сіли? Поїхали. Чш-ш-ш. Приїхали в групу. Можна йти грати. Покажіть своїм іграшкам, де їм можна спати, варити обід, а я буду лагодити машину. Захочете знову покататися на машині, приходьте до мене. Я вас ще куди-небудь повезу".
Якщо у дітей після пропозиції вихователя з'явиться бажання знову сісти в поїзд, гра триває.
При подальшому проведенні гри вихователь з'ясовує разом з дітьми, куди ще можна возити дітей і навіщо. З'ясовується, що дітей можна возити: на море або річку, щоб купатися, грати в воді, походити по містку; в зоопарк, познайомитися з рибками, китом, пошукати що-небудь цікаве; в ліс, збирати гриби, ягоди, квіти, познайомитися з мешканцями лісу, погодувати їх, сходити в гості до їжачкові. Подивитися, як живуть тваринки, побудувати їм будиночки, приготувати їм їжу, нагодувати їх, погуляти з ними; в цирк, щоб навчити звірів різних цирковим трюкам: стрибати через паличку, через яму, з кубика на кубик, пролізати в обруч, ходити по дошці, співати, скиглити, гавкати, наряджати звірів, виступати; в магазин, щоб купити нові іграшки; у гості до різних лісових звіряткам, до ляльок, Світлані Анатоліївні (молодшому вихователю) і т. д. Також педагог може з'ясувати разом з дітьми, на якому транспорті можна їхати: на літаку, на пароплаві, на поїзді, на судні, в поїзді, на машині, на автобусі, на таксі.

2-й варіант: Ігрові дії спрямовані на вихователя.
Педагог включає дітей у гру. "У мене є кашкет, яку носять машиністи. Хто хоче поїхати на поїзді і бути машиністом, отримаєте кашкет. Ось тобі кашкет, Саша. Куди ти поїдеш? А що мені привезеш? Катюша, а ти куди хочеш їхати? Теж в Москву? А що ти там будеш робити? Підеш у дитячий театр і будеш там дивитися спектакль? А ти, Ваня, куди підеш в Москві? На ринок, де продають тварин (пояснити, що він називається пташиним)? Там ми можемо купити додому маленького цуценята або кошеня". Після цього вихователь показує дітям, як з стільчиків зробити паровозик.
Коли діти привезуть педагогу те, що вони хотіли купити у Москві, він обов'язково повинен подякувати дітей за доставку.
"А тепер давайте всі разом поїдемо на машинах в цирк, подивимося, як виступає ведмедик". Вихователь показує дітям виступ іграшкового ведмедика. Потім діти на машинах "повертаються" у групу.

3-й варіант. Ігрові дії дітей спрямовані на іграшки.
Вихователь включає дітей у гру і ставить перед ними ігрову мету: "Зараз я буду будувати ляльковий театр. Мені потрібні помічники. Хто буде привозити мені іграшки?" Далі вихователь спонукає дітей до самостійного пошуку предмета - заступника і способів реалізації ігрової мети. "Знайдіть собі вантажні поїзди і возите мені іграшки. Я буду говорити вам, які іграшки потрібні мені для лялькового театру. Вовочка, привези мені, будь ласка, зайчика. А ти, Ларисо, - ляльку Дашу. А Віталік привезе дитячий столик:" Педагог називає ті іграшки, будівельний матеріал тощо, що знадобиться для пристрою театру. Показує місце, куди можна класти іграшки. Діти возять іграшки, а вихователь влаштовує сцену лялькового театру, показує місце, куди можна класти іграшки. Діти возять іграшки, а вихователь влаштовує сцену лялькового театру. Показуючи дітям лялькову виставу, педагог намагається у виставі і при влаштуванні сцени обов'язково використовувати те, що діти привезли.
На виставу вихователь може запропонувати дітям привезти своїх друзів: ляльок, ведмедиків та ін.
Після вистави діти розвозять все на місце. Педагог їх неодмінно дякує за допомогу. Пропонує пограти з друзями, яких вони запросили на виставу. Нагадує, що їхні гості теж люблять кататися на машині.
Потім діти переходять до самостійної гри.

4-й варіант гри: Цей варіант можна використовувати для прилучення дітей до порядку.
Вихователь запрошує дітей в захоплюючу подорож на поїзді. Він ставить один за одним 3-4 стільчика-вагончика або робить їх з м'яких кубиків і пропонує зайняти місця в поїзді. Діти беруть додаткові стільчики, прилаштовують їх до вже поставленим, і ось - довгий поїзд готовий до подорожі. У цей час вихователь підбирає з підлоги різні іграшки і вимовляє: "Мишко, що ти сумуєш? Ти хочеш покататися на поїзді. І ти, зайчик, і матрьошка, і лялька Даша." Діти готові допомогти своїм маленьким друзям-іграшок. Вони швидко розбирають їх і дбайливо саджають на свої коліна. "Хлопці,- продовжує вихователь, - в дорозі ми побачимо багато цікавого і забавного. Подивіться уважно, чи добре буде видно вашим маленьким друзям: білочку, зайчику, ляльки Маші. Поцікавтеся у них. Якщо їм нічого не видно, то посадіть їх зручніше. Ну, а тепер - у путь!"
В дорозі вихователь описує дітям 2-3 уявні картинки за вікном: "Дивіться, дивіться! Он два маленьких козенят б'ються. Буцаються. А може бути грають. Забавно. А зараз ми переїжджаємо річку, їдемо по довгому мосту. А по річці човник пливе. Ви бачите? А тепер ми в'їхали в густий ліс. Що ви тут бачите? А я бачу білочку. Вона скаче по гілках, хоче наш поїзд наздогнати, але куди їй. Ми швидко їдемо, до побачення, білочка. (Діти і вихователь махають уявного персонажа рукою). Ну, а тепер ми повертаємося додому. Приїхали. Вихователь пропонує дітям вийти з вагончиків. " Ось ми і вдома. Але що це? - вигукує педагог.- Діти, поки ми з вами подорожували, у нас в групі хтось побував, все розкидав, розкидав. Ну і безлад! Хто б це міг бути? Ви не знаєте?" Діти оглядаються навкруги. Я здогадалася, хто це, - продовжує вихователь,- це хитрі пустунчика. Якщо вони з'являться десь, то це просто біда. Ніякого життя від них не буде. Все завжди буде валятися, губитися, бруднитися. Разом з ними жити неможливо! Треба швидше від них позбавлятися! Ви зі мною згодні? Що ж нам тоді робити з ними, ви не знаєте?" Діти дають поради. Вихователь уважно вислуховує і раптом радісно вигукує: "Згадала! Коли я була маленькою, моя бабуся розповідала мені про хитрих шалунишек і про те, як від них позбутися. Пустунчика не люблять порядок і чистоту. І якщо все швидко прибрати по місцях, вони миттєво зникнуть. Проженемо шалунишек? Звичайно. Отже, почали!"
Діти розбігаються по груповій кімнаті і починають наводити порядок. Вихователь їм допомагає. Підтримувати інтерес і темп збирання він може з допомогою:
 - римовок ( "Ми іграшки прибираємо, шалунишек проганяємо, пустунчика ніколи не воротятся сюди" тощо);
-звернень до дітей ( "Уважніше шукайте сліди шалунишек. Де непорядок, значить, там оселилися пустунчика", "Мені здається, один з шалунишек ховається серед книг, так вони всі розкидані" тощо);

-заохочень ("Ай-да Міша! Ай-да молодець! У такому порядку кубики укладає. Тепер я впевнена, що сюди жоден шалунішка й носа не покаже". Таня, яка ти розумниця! Я б ніколи не здогадалася під лялькову ліжечко заглянути. А там опинилися тарілки, ложки і навіть плаття лялькове? Ну, а тепер тут повний порядок!")
Після прибирання іграшок вихователь і діти задоволено оглядає свою групу. Вихователь підводить підсумок виконаної роботи: "Ось тепер - зовсім інша справа! Якби не ви, то ніколи нам від хитрих шалунишек не позбутися. А тепер я впевнена, що ви не пустите їх до нас. Я права?

В подальшому вихователь може звертатися до образу "шалунишек" (але вже як спогад про них): "А вам не здається, що на кухні у ляльок пустунчика гралися? Хто хоче їх прогнати звідти? Хто прибере там?
Гра 2.Сюжетно-рольова гра "Поїзд"
Мета: Навчання дітей реалізації ігрового задуму.
Ігровий матеріал: Будівельний матеріал, іграшковий поїзд, картинка із зображенням поїзда, кермо, валізки, сумочки, ляльки, іграшки-тварини, матрьошки, предмети-заступники.
Підготовка до гри: Спостереження на прогулянці за транспортом, екскурсія на вокзал, читання віршів та оповідань про поїзді, виготовлення з будівельного матеріалу поїзда, виготовлення спільно з вихователем квитків, грошей. Ліплення їжі, яку хлопці беруть з собою в дорогу.
Ігрові ролі: Машиніст, пасажири.

Хід гри: Підготовку до гри педагог починає з показу дітям цього поїзда.
Наступний етап підготовки до гри - обігрування з дітьми іграшкового поїзда. Вчитель разом з дітьми треба побудувати рейки (викласти їх з будівельного матеріалу), міст, платформу. На платформі поїзд будуть чекати матрьошки, які потім поїдуть на ньому кататися або на дачу, і т. д. В результаті обігравання іграшки діти повинні зрозуміти, що і як можна з її допомогою зобразити. Навчитися грати з нею.
Після цього педагог знайомить дітей з зображенням поїзда на картинці, листівці. Необхідно уважно розглянути з дітьми картинку, порівняти її з іграшкою, звернути увагу дітей на найістотніше в цьому малюнку.
І, нарешті, останній етап в цій підготовці - навчання дітей рухливій грі "потяг". При цьому повинна бути використана картинка, яку треба співвіднести з побудовою дітей, що зображують поїзд, для того, щоб діти зрозуміли, що кожен з них зображує вагон, що стоїть попереду - паровоз. Рухаючись, поїзд повинен гудіти, обертати колеса, то прискорювати, то сповільнювати хід і т. д. І лише після того, як ця рухлива гра буде засвоєна дітьми, можна приступити до навчання їх сюжетної грі на цю тему.
Педагогу треба приготувати кермо для машиніста, поставити один за іншим стільчики. Пояснивши дітям, що це і є поїзд, треба розсадити хлопців по місцях, роздати їм ляльок, ведмедиків, валізки, сумочки. Машиністові вручити кермо, попередньо показавши всім дітям, як керувати поїздом. Потім вихователь прощається з дітьми, вони, в свою чергу, махають руками і поїзд відправляється в шлях.
Подальше керівництво грою має бути спрямоване на її ускладнення. Після екскурсії на станцію гра повинна бути змінена: у ній відбиваються нові враження і знання, отримані дітьми під час екскурсії. Так, пасажири повинні будуть купувати квитки, у них з'являється мета поїздки (вони їдуть або на дачу або, навпаки, з дачі в місто), яка визначає собою їх вчинки (в залежності від мети поїздки вони або збирають в лісі гриби, ягоди, рвуть квіти, або засмагають або купаються в річці, або йдуть на роботу і т. д.). У грі з'являються ролі. Так, касир продає квитки, контролер перевіряє їх, провідник розсаджує пасажирів по місцях і стежить за порядком у вагоні. Черговий по станції відправляє поїзд, помічник машиніста змащує поїзд і стежить за його справністю і т. д. Можна також залучити дітей до виготовлення ігрових атрибутів: робити квитки, гроші, ліпити їжу, яку бере з собою в дорогу, і т. д.
Вихователю не слід об'єднувати для спільних ігор більше трьох дітей. Проте в тому випадку, якщо у великої кількості дітей з'являється бажання грати разом, якщо гра від цього збагачується, не можна цьому перешкоджати. Перш за все педагогу треба допомогти дітям домовитися і спільно діяти.

Гра 3. Лото "Кольорові паровозики".
Мета: закріпити знання кольорів і відтінків. Розвивати у дітей зорову увагу. Продовжувати знайомство з залізницею.
Обладнання:
Ігрове поле, картки лото з паровозиками різного кольору.

Хід гри:

     1-й варіант.
У грі беруть участь 2-6 гравців.
Кожен з гравців вибирає собі картку-поле з картинками. Ведучий перемішує картки лото в коробці зображеннями вниз. Коли всі гравці готові до гри, ведучий вибирає будь-яку з тих, що перебувають у нього карток, показує її учасникам і пропонує дітям відшукати на своїх картах таке ж зображення.
Той, хто впізнав свій колір паровозика, розповідає, що він везе, після чого отримує картку і кладе її на відповідну клітинку свого ігрового поля.
Виграє той, хто першим закриє усі картинки на своєму ігровому полі.

2 варіант.

Кожен з гравців вибирає собі картку - поле. Розрізні маленькі картки лото з картинками ведучий перемішує. Ведучий називає лише предмет, який везе паровозик. Гравець повинен назвати колір паровозика.
Виграє той, хто першим закриє усі картинки на своєму ігровому полі.

Гра 4. Настільна гра "Залізничне подорож 
сонячних зайчиків".
Мета: продовжувати знайомити дітей із залізницею. Вчити орієнтуватися в просторі.
Хід гри:
Фішки (чарівні персонажі і предмети) викладаються на червоні кружки ігрового поля квітами вгору, а картинками вниз. Всього на ігровому полі 28 червоних гуртків, на які викладаються фішки. 
Крім того, є обведені червоні кружки СТАРТ (м. Кривий Ріг)  і ФІНІШ (М. Київ), на них фішки не викладаються.
Гравці беруть собі по одному с
онячному зайчику -залізничнику і встановлюють їх на початковій точці подорожі. Дається ігрова мета-Сонячним зайчикам необхідно потрапити до м. Києва.
Гравці по черзі кидають кубик і пересуваються на кількість кроків, що випало на кубику. Ходити можна тільки по гурткам, які з'єднані між собою лінією руху, але ходити можна в будь-якому напрямку - вперед, назад, вправо, вліво.
Виграє той, хто першим добереться до фінішу.

Гра 5. Рухлива гра " Поїзд".
Мета: розвивати рухи дітей. Знайомити дітей з залізничними професіями та професіями магістралі.
Хід гри: 
Вихователь пропонує пограти в поїзд: "Я буду паровоз, а ви вагончики". Діти стають в колону один за одним, тримаючись за плечі або одяг, який стоїть попереду. "Поїхали", - каже вихователь, і всі починають рухатися, примовляючи: "чу-чу". Вихователь веде поїзд в одному напрямку, потім в іншому, потім уповільнює хід, нарешті, зупиняється і каже: "Зупинка". Через деякий час знову лунає гудок, і поїзд знову вирушає в дорогу. Гра для 2-4-х річного віку дітей, для іншого віку сюжет ускладнюється. Одночасно відбувається вправу дітей у вимові шиплячих звуків. В ускладненому варіанті хлопці зображують різні потяги: швидкий, товарний. Можна рухливу гру розвинути в сюжетно-рольову. Наприклад, вводиться роль стрілочника, щоб потяги не стикалися. Можна організувати розвантаження товарів і т. д. можна обіграти зупинки.

Гра 6. Настільно-друкована дидактична гра лото 
"Де що знаходиться".
Мета: співвідносити тактильно-руховий образ предмета з зоровим. Вчити потрібну картинку і співвідносити її зі зразком.
Обладнання: ігрове поле, картки з зображенням відповідної ігровому полотну.
Ігрове поле і картки:
Вокзал - камера, каса, зал очікування, каса.
Пасажирський вагон - купе, провідник, квиток.
Поштовий потяг - листи, посилки, журнали.
Товарний поїзд - ліс, цистерни, машини, пісок.
Попередня робота: екскурсії на вокзал, перон, переїзд.
Хід гри:

У грі беруть участь від 2 до 4 гравців. Діти вибирають собі картинку, на якій зображений предмет. Ведучий перемішує картки і розкладає зображенням вниз. Ведучий бере будь-яку картинку, показує його дітям і пропонує підібрати, до чого підходить дана картка.
Якщо картка підходить до картинці, вільна клітинка закривається. Виграє той. Хто першим закрив всі вільні клітинки на картці


Ігри по ознайомленню дітей 
з залізницею  та професіями магістралі.


Ігри для дітей старшого дошкільного віку.
Гра 1. Сюжетно-рольова гра "Подорож по залізниці"
Мета: Формувати вміння творчо розвивати сюжет гри. Знайомити з працею залізничника. Закріплювати уявлення дітей про працю дорослих на залізниці. Виховувати шанобливе ставлення до праці, знайомити з життям людей на півночі і на півдні нашої країни.
Обладнання: Будівельний матеріал, технічні іграшки: веселі паровози, одяг залізничників, набір для гри в залізницю, предмети-заступники.
Підготовка до гри:. Екскурсія на залізничний вокзал, розглядання поїздів далекого прямування. Бесіда з залізничним міліціонером, машиністом, провідником. Читання твору "Людина розсіяний" С. Маршака. Виготовлення атрибутів для гри: форма залізничника, пов'язки чергового по вокзалу, вивіски "Бюро знахідок", "Каса", ліплення з пластиліну поїзда з вагончиками.
Ігрові ролі: Начальник вокзалу, касир, машиніст, черговий по вокзалу, міліціонер, пасажири, шляховик, зв'язківець.
Попередня робота:
Починаючи гру, вихователь, насамперед, може провести екскурсію з метою ознайомлення з залізничним вокзалом, його приміщеннями, з роботою співробітників вокзалу. У групі обговорити бачене, узагальнити знання, відповісти на питання дітей питання.
Спільно виготовити атрибути для гри: міліцейські погони, пов'язки чергового, вивіски "Бюро знахідок", "Каса", "Міліція".
Дітям пропонується спорудити споруди за поданням зразком (малюнок, фотографія, схема). При обіграванні споруди використовувати дрібні гумові та пластмасові іграшки, різні предмети.
Хід гри: 
Під час самостійної гри дітей педагог учить підбирати потрібний ігровий і робочий матеріал, домовлятися про спільні іграх, виконувати правила поведінки в колективній грі: ділитися іграшками, грати дружно, допомагати товаришеві.
У грі "Подорож залізницею" роль вихователя полягає в планомірному і систематичному повідомленні дітям про діяльність та взаємини залізничників.
Насамперед, вихователь проводить екскурсію на вокзал, щоб закріпити уявлення дітей про працю дорослих на залізниці, показати її значимість у житті людей міста (працю касира, машиніста, чергового по вокзалу, зв'язківця, шляховика). Під час екскурсії діти поглиблюють свої знання про вокзалі. Вихователь розповідає дітям про те, що вокзал - це спеціальне місце для стоянки поїздів. Територія вокзалу велика, на ній розміщується безліч будівель, які служать залізничникам для зберігання вантажів, ремонту поїздів. Діти спостерігають прибуття та відправлення поїздів. З метою збагачення уявлень дітей про працю дорослих на залізниці вони також можуть постежити за роботою касира, продавців кіосків, чергового по вокзалу. При цьому вихователь повинен підвести дітей до думки про важливість праці людей різних професій.
Далі діти можуть побувати у вагоні електрички: оглянути його, повторити назву окремих частин вагона.
Після повернення в групу вихователь розмовляє з дітьми про працю дорослих на залізниці, про їхні взаємини, викликає добрі почуття, бажання наслідувати людям, що працюють на залізниці.
Для більш глибокого усвідомлення праці залізничника вихователь розповідає дітям, що найголовніша людина на поїзді - машиніст. Він сидить у кабіні поїзда і управляє ним. Тут знаходяться всі прилади, які керують рухом поїзда. Машиніст бачить попереду сигнальні вогні семафора і по ньому визначає, чи вільний шлях.
Спілкування дітей з залізничниками, їх розповіді допоможуть дітям дізнатися, куди можна відправитися на поїзді з нашого вокзалу і звідки приходять потяги до нас.
Після читання і розглядання ілюстрацій діти відповідають на питання: "Хто головний на поїзді? Що бачить машиніст з кабіни поїзда? Як він дізнається, вільний залізничний шлях?"
Потім діти з будівельного матеріалу будують поїзда, вокзал, залізницю.
Для збагачення ігрових дій вихователь може використовувати і розповіді дітей про іграх. У процесі розповідання актуалізуються дитячі уявлення, посилюється робота уяви, виникають творчі ігрові задуми, вдосконалюється мова дітей. Дітям, наприклад, пропонується розповісти, як вони грали б з іграшками (в набір входять поїзда, залізниця, вокзал).
Питання вихователя, звернені до дітей у ході гри, також сприяють її збагаченню і розвитку. Так, побудований вокзал, поїзд. Питання: "Куди ж їде потяг? Що він повезе?" змушують дітей пригадати, що вони знають про рух по залізниці. Ефективним прийомом керівництва дитячою грою є використання схеми залізниці. Разом з вихователем діти вирізають і наклеюють контури станцій, повз яких проїжджає поїзд. Біля відомих їм великих міст розміщується зображення того, що виготовляється в них, чим багатий край (рекомендуються міста своєї області).
Щоб закріпити у дітей інтерес до залізниці, до залізничного транспорту, вихователь просить батьків також здійснювати прогулянки з дітьми до залізниці. Участь батьків у педагогічному процесі з ознайомлення дітей з оточуючим забезпечує безперервність цього процесу, у великій мірі формує досвід емоційного ставлення дитини до світу в силу близькості спілкування дорослих і дітей.
Одним з етапів розвитку гри може бути складання дітьми розповідей на тему "Які поїзда ми бачили на залізниці". Набуті дітьми знання знаходять відображення у ліпленні, малюванні, конструюванні. Діти малюють, ліплять будують не просто поїзда, а електрички, пасажирські поїзди, відновлювальні, товарні, пожежні поїзди, снігоочисний.
Потім вихователь може запропонувати пограти в гру самостійно. Якщо ж таку пропозицію викличе труднощі, педагог дає дітям уявлення про працю машиніста і про те, куди треба їхати. Бригадир поїзда стежить за порядком, віддає розпорядження, контролює роботу провідників. На поїзді йде дружна робота команди: у вагоні-ресторані офіціанти обслуговують пасажирів, провідники проводять прибирання, веде машиніст поїзда, а бригадир керує роботою персоналу.
У цій грі можуть об'єднатися кілька сюжетних ліній. Можуть з'явитися "магазин" (на зупинках), "доктор" (захворів пасажир під час поїздки) і т. д. Ось пасажири приїхали в село, на Північ, на Південь.
Підготовку до гри "Подорож в село" педагог починає з читання творів Л. Воронкової "Таня в'їжджає в село", П. Донченко "Петрусь і золоте яєчко", Р. Юрмина "Всі роботи гарні!", розглядає з дітьми ілюстративний матеріал, розповідає на тему "Що я бачила в селі", проводить бесіду "Про працю працівників села".
З метою втілення в грі позитивного ігрового поведінки педагог може обговорити з дітьми характеристику трудівників колгоспу, наприклад, доярка встає рано, щоб встигнути підготувати корм для корів і телят, напуває їх і миє, доїть корів, допомагає в роботі своїм товаришам і т. д.
Педагог пропонує дітям зразкові сюжети ігор: "Збирання врожаю в колгоспі", "Наша тваринницька ферма", "Свято врожаю в колгоспі", "В гостях у бабусі", "Екскурсія на птахоферму", "Концерт для трудівників села". Допомагає дітям у складанні планів-сюжетів, у відборі епізодів, які можна включити в гру, у виділенні діючих осіб (персонажів).
Після гри педагог разом з дітьми обговорює поведінку учасників: засоби передачі ролі. Рольові відносини, уміння виконувати засвоєні норми та правила культури поведінки, дружніх колективних взаємин).
Для створення інтересу до сюжету гри "Ми вирушаємо на Північ" хлопцям вихователь може прочитати "лист" з Якутії із запрошенням у гості, показати листівки з зображенням життя людей на Півночі або коротко розповісти про окремих якутських містах і селах, запропонувати хлопцям відправитися в подорож на Північ, порекомендувати, щоб вони обговорили окремі ролі, розкрити моральний зміст праці дорослих людей (оленярі, лісоруби, геологи, прикордонники та ін)
В цілях створення стійкого інтересу до теми гри педагог може запропонувати дітям розглядання ілюстративного матеріалу, скласти розповідь на тему "Що я бачив?" читання творів, наприклад, С. Баруздина "Країна, де ми живемо", А. Членова "Як Альошка жив на Півночі"), Б. Житкова "Що я бачив?"
Викликати інтерес до сюжету гри "Ми їдемо на південь" можна читанням листи від дітей-грузин і показати фотографії, листівки, іграшки.

Гра 2. "Будь уважний"
Мета: розвивати увагу, мовлення дітей, привчати чути смислові невідповідності, підбирати потрібні слова з урахуванням заданої теми.

Хід гри:
Два гравці встають спиною один до одного і боком до всієї групи. Ведучий називає слова, пов'язані з залізницею (залізничні професії, сигнали, назви поїздів, правила на залізниці). Один гравець плескає в долоні, коли називають професії, другий - коли називають поїзда. Ведучий - дитина або вихователь.
Діти підраховують кількість правильних відповідей, відзначають невірні і пропущені відповіді.

Гра 3. "Чарівний м'яч".
Мета: навчати дітей ділити слова на склади; вимовляти кожну частину слова, відпрацьовувати техніку відбивання м'яча від підлоги.

Хід гри:
Гравців може бути або двоє або вони розділені на 2 команди. Діти стоять у колонах. У них у руках м'ячі. Ведучий-вихователь називає слова - багаж, квиток, вагон, вокзал, вантажі, купе, паровоз, перон, провідник, депо і т. д.
Діти, що стоять на початку кожної колони, по черзі повторюють слова і відбивають м'яч від підлоги стільки разів, скільки складів у слові. Перемагає команда, яка помилиться менше іншого.

Гра 4. "Хто швидше складе поїзд".
Мета: сприяти формуванню вмінь логічно мислити, розвивати вміння розгадувати загадки.

Хід гри:
Грають 2 дитини. У кожного з 7 вагонів і 1 паровоз. Вихователь загадує загадки. Той, хто відгадав, причіпляє 1 вагон до паровоза. Чий склад буде довшим, той переміг.

Загадки.

Спозаранку за віконцем
Стук, і дзвін, і гармидер.
По прямим, сталевим доріжках
 Ходять сині будинки
  (поїзд)
***
Залізні хатинки 
 Причеплені разом.
Одна з них з трубою
Везе всіх за собою.
(локомотив і вагони)
***
В полі сходи лежать, 
Будиноки по сходах біжать.
Один за одним вчепилися,
І помчали в далечинь,
Лише залишили димок.
(поїзд)
***
Я увійшов в зелений будинок,
Але недовго пробув у ньому.
Виявився цей будинок
Швидко в іншому місті.
(пасажирський поїзд)
***
Повз гаї, повз яри,
Мчить без диму, мчить без пари
Паровоза вона  сестричка ...
Хто така? ... 
(електричка)
***
Знак хлопців попереджає,
Від нещастя  захищає
"Переїзд! У всю диви!
За шлагбаумом стеж ти".
(Залізничний переїзд зі шлагбаумом)
***
Я стукаю, стукаю, стукаю,
Далеко тебе кочу!
А над річкою, на мосту
Просигналю всім "ту-ту!"
На вокзал тебе привіз.
Знаєш, хто я?
оїзд)
***
Три ока - три накази,
Найнебезпечніше – червоне око
Зелене око – несе спокій.
(світлофор)
***
Земля тремтить, силач біжить,
Тягне він за собою
Хвіст величезний, сталевий.
(поїзд)
***
Я в будь-який час року
Ів будь-яку негоду
Дуже часто, в будь-годину
Провезу вас під землею.
(поїзд  в метро)                            Конспект сюжетно-рольової гри «Пошта»


          На допомогу лікареві Айболиту!          

Мета: Продовжувати формувати у дітей реалістичні уявлення про працю людей різних професій. Розширювати у дітей уявлення про
працю працівників пошти.Розвивати уяву, мислення, мовлення; вміння спільно розгортати гру, домовлятися і обговорювати дії всіх гравців.Виховувати доброзичливість, готовність прийти на допомогу. Закріплювати вміння правильно користуватися атрибутами гри.

Матеріал: атрибути до гри: поштову скриньку, сумка листоноші, конверти з папером, коробки для посилок, медикаменти, бланки телеграм, квитанцій, телефони, машина, будівельний матеріал Конструктор,атрибути до персонажа голуб.

Хід гри
Вихователь:- Діти , настав для нас час,
Пограємо ми зараз!
Будемо грати?

Діти : Будемо!
Чується шум ( під фонограму влітає голуб (голубка), махає крилами , а на ніжці прив'язана записка (лист).
Вихователь:- Хлопці, до нас голуб поштовий залетів.

Не помилився він адресою?
Голуб:- До вас, хлопці, я летів, 

Через моря, океани.
Летів довго, через різні країни.
Я вам лист приніс,
Почитайте!

Вихователь відв'язує листа і читає:

СОС!- Допоможіть!
Приїжджайте, діти,
В Африку скоріше.
І врятуйте, діти,
Наших малюків!
У них ангіна, скарлатина,
Дифтерит, апендицит,
Малярія і бронхіт!
І ліки привезіть,
Мені одному не впоратися!

Вихователь:- Від кого могло бути це лист?
Діти: Від доктора Айболита!
Дитина:- Добрий лікар Айболить!

Він під деревом сидить.
Приходь до нього лікуватися
І корова, і вовчиця,
І жучок і черв'ячок,
І ведмедиця!
Вилікує всіх,
Добрий лікар Айболить!

Вихователь:- Діти, давайте допоможемо доктора Айболіта?!
Діти:- Давайте!
Вихователь:- А як ми зможемо допомогти? Айболить адже в Африці, далеко звідси?
Діти:- Пошта допоможе!
Дитина: Люди на землі живуть

В селах, селищах, містах.
Щоб рідні не забували,
Листи їм надсилали
Служба пошти для цього є,
Всім працівникам велика честь!
Листоноші, телеграфисту,
Сортировщику і зв'язківцеві.
Без пошти нам не обійтися.
По всій землі, по всій країні
Пошта, слава тобі!

Вихователь:- А хто працює на пошті?
Діти :- Листоноша - він розносить листи.

Приймальники листів, посилок.
Телеграфісти - передають телеграми.
Постачальники - доставляють листи і посилки на
поштових машинах до поїздів, літаків, і 
теплоходів.

Вихователь:- Хлопці, давайте напишемо лист Айболиту втішне лист, відправимо телеграму про швидкої допомоги, зберемо посилки і самі вирушимо йому на допомогу!

Хлопці, а як нам дістатися до Африки?
Діти :- Теплоходом!
Вихователь :- Добре! Вирушимо всі на теплоході!

Але перш ходімо на пошту!
Діти самостійно розподіляють обов'язки, хто ким буде <працювати> на пошті.
Приймальник листів;
Приймальник телеграм;
Приймальник посилок.
Листоноша.                                                                                                    Діти пишуть листи, клеять марки, ставлять марки, ставлять штампи, опускають в поштову скриньку, розмовляють по телефону, передають телеграми, збирають посилки, вантажать на всі машини і везуть до теплохода для відправки.
Діти будують теплохід ( капітан з біноклем, матрос з якорем, вантажать пошту)
Вихователь:- Ну що ж ! Пошту завантажили! А хто попливе до Айболиту допомагати?
Діти :- Я! Я! Я!...
Всі сідають на корабель і намагаються відпливають.

Співають на мотив пісні "Капітан", з кінофільму "Діти капітана Гранта" :
- До Айболиту ми пливемо,
До нього скоро потрапимо,
І тварин усіх виліковний і врятуємо.
Будемо їм давати краплі
І лікуватися змушувати,
До Айболиту ми на допомогу всі пливемо!

Приспів:- Айболить, Айболить, не журіться,

На кораблі ми до вас скоро припливемо,
Айболить, Айболить, не журіться
Ми на допомогу дуже скоро припливемо!
(махають руками)

Гра закінчується.

Коментарі

Дописати коментар